דבר יו''ר הקהילה גל חייקין ליום כיפור תשפ''א

דף הבית >> דבר יו''ר הקהילה גל חייקין ליום כיפור תשפ''א

חברי קהילה יקרים, 

מה הקשר בין מגיפה לבין מלחמה? 

מה הקשר בין מלחמה לבין קהילה מסורתית שוויונית וליברלית? 

בדבריי בתפילת 'כל נדרי' בשנה שעברה, תהיתי האם המחנאות המקצינה בחברה שלנו תשנה כיוונה רק אם יפתחו שערי גיהינום וכולנו נחווה על בשרנו את הכאב הבלתי נסבל של אובדן היקר לנו מכל. הימים היו ימים שבין מערכות בחירות, ומי מאתנו שהתבונן לעבר האופק הבחין ברוחות של חוסר אונים וייאוש נעות בכיווננו. 

בשיח החברתי בימים אלה ניכר עיסוק בסוגיית המיקום של תקופת הקורונה בהיסטוריית האסונות האנושיים בכלל, ובחברה הישראלית בפרט: האם המשבר הנוכחי טראומטי מזה שהיה ב 1973? האם אינו אלא 'מכה קלה בכנף' ותוך מספר חודשים נשוב כולנו לחיינו המוכרים כאילו לא היה משבר? 

אני שייך לבעלי העמדה כי אנחנו – בעולם בכלל ובישראל על אחת כמה וכמה – חווים תחושת חוסר אונים עמוקה אל מול וירוס מיקרוסקופי. תחושה זו מקרבת אלינו ומלבה את הסערות שממילא סחררו את השיח החברתי בארץ עוד טרם כניסתו של הווירוס לחיינו, והיא מסכנת את היקר לנו מכל. חוסר האונים העמוק מייצר צורך אנושי בתחושת כח ומסוגלות עצמית, וצורך זה פותח את דרך המלך לסימון אויבים ויציאה למלחמות חורמה. אויבים מבית ואויבים מחוץ, רק לא לעמוד אל מול חוסר האונים הנשקף מהמראה. 

האם מלחמת חורמה בין קבוצות ובודדים בחברה הישראלית הנה בלתי נמנעת? מה אנחנו יכולים לעשות בפינה הקטנה שלנו – ובמרחב סביבנו – על מנת להרחיק את הרוחות הרעות? 

קהילה. חוויה משותפת של מפגש ליברלי ושוויוני עם מסורת ישראל והדת היהודית, ועם היותנו אזרחי מדינת ישראל המודרנית החברה במשפחת האומות. בתפילה, בשיח, באירועי הקהילה וברגעים הקשים. נשים וגברים יחד. כל אחת ואחד מאתנו משמש לחבריו בקהילה כמראה שממנה משתקפים כבוד, סובלנות ותקווה. 

גם בזום, גם השנה. 

הצטרפו אלינו, חייכו בריבוע הקטן שלכם על המסך, התבוננו על הריבועים האחרים וקחו נשימה עמוקה. זו קהילה, זו תקווה. 

שנה טובה וגמר חתימה טובה לכולנו, 

גל חייקין, 

יו"ר קהילת מגן אברהם, עומר

 

הצטרפו לרשימת התפוצה של קהילת מגן אברהם:
קהילת מגן אברהם,מרגנית 20 , עומר, מיקוד: 84965, טל. 08-6460424, דוא"ל:  info@magenav.org

לייבסיטי - בניית אתרים